Vem är Kinas bästa Nylon Plastic Ball Factory?
Ningyang Xinxin Stainless Steel Ball Manufacture Co., Ltd är en professionell och berömd nylonplastkulfabrik från Kina.
Nylonplastkulafabrik: Den enda precisionsbollen vars storlek hela tiden ändras efter att den har skickats
Datumlinje:KAIFENG, Henan-provinsen, Kina - 30 september 2026
En POM-kula som mäter 4,763 mm på fabriken mäter 4,763 mm ett år senare. En PTFE-kula gör samma sak. En nylonboll gör det inte.
Polyamid absorberar vatten från luften. Publicerade data för PA66 ger en fuktabsorption på cirka 2,5 % vid 23 grader och 50 % relativ luftfuktighet - vanliga lager- eller verkstadsförhållanden - stigande till 8,5 % vid mättnad, uppmätt till ASTM D570. Vattenupptag av den storleken ändrar delens dimensioner.
Konsekvensen är specifik och obekväm:en nylonkula kan klara slutbesiktningen samma dag som den tillverkas och inte längre passa sitt säte en månad senare, efter att den har suttit i ett fuktigt lager eller rest i en container. Ingenting om bollen förändrades förutom dess fukthalt.
Detta är det tekniska problemet som skiljer en nylonbollsleverantör från en nylonbollsfabrik, och det är därför vi behandlar konditionering, inte slipning, som det kritiska steget i nylonproduktionen.
| Med en blick | |
| Punkt | Värde |
| Storleksintervall | 2 mm – 100 mm (PA6 / PA66) |
| Grad/diametertolerans | G0–G3, ±0,01 mm till ±0,05 mm |
| Densitet | ~1,14 g/cm³ |
| Smältpunkt | 255 grader |
| Kontinuerlig servicetemperatur | 85 grader lång sikt, 149 grader intermittent |
| Fuktupptagning | ~2,5 % vid 23 grader / 50 % RH; 8,5 % vid mättnad (ASTM D570) |
| Draghållfasthet vid flyt | 80 MPa (torrt tillstånd, ASTM D638) |
| Friktionskoefficient | 0,26 dynamisk (ASTM D3702) |
| Rapporteras per batch | Diameter, rundhet, grovhet, variation från parti-till-parti, fukttillstånd |

Vad fukt faktiskt gör med en nylonboll
Tre effekter är viktiga i drift, och alla tre går tillbaka till samma mekanism.
Bollen växer.Absorberat vatten upptar utrymme mellan polymerkedjorna. När fukthalten stiger sväller delen. För en precisionsboll betyder tillväxt att passformen ändras - i ett lågt-fritt säte, tillväxt betyder störningar; i ett fritt-rullande läge betyder tillväxt en annan rulldiameter och olika slitagebeteende.
Materialet blir mjukare och segare.Absorberat vatten fungerar som mjukgörare i polyamid. Detta är inte en defekt - konditionerad nylon är segare och mindre spröd än torr nylon, vilket är just därför som fordons- och industrinylonkomponenter specificeras i konditionerat tillstånd, inte torrt tillstånd. Men det betyder också att en draghållfasthetssiffra som citeras från ett datablad bara är meningsfull om du vet i vilket tillstånd den mättes. Värdena för torrt-tillstånd och konditionerat-tillstånd för samma kvalitet är inte samma nummer.
Dimensionen flyttas efter mätningen.En dimensionsrapport beskriver ett ögonblick. På hygroskopiskt material är det ögonblicket endast reproducerbart om fukthalten vid mätningen definieras och anges. Två leverantörer kan både rapportera 4,763 mm och båda vara exakta, och ändå skicka bollar som beter sig olika.
Hur vi hanterar det: definiera villkoret, definiera sedan storleken
Processsekvensen för nylonkulor skiljer sig från POM eller PTFE på exakt en punkt, och den punkten är där toleransen lever.
Nylonkulor bringas till ett kontrollerat fukttillstånd före slutlig dimensionering och mätning, snarare än att malas till slutlig storlek i torrt-som-tillstånd och skickas. Detta är viktigt eftersom torr-nylon finns i ena änden av sitt dimensionsområde. Om en kula mals till nominell medan den är torr, kommer den att överstiga nominell när den väl har kommit i jämvikt, och toleransen som noggrant hölls i inspektionsrummet förbrukas innan kunden öppnar kartongen.
Varje nylonbatch rapporteras därför på parametrar som inkluderar villkoret under vilket det mättes:
Diameteroch toleransklass, mätt
Fukttillstånd- tillståndet som bollen var i när den mättes
Rundhet- parametern som styr sätets tätning på ett mjukt, svällande material
Ytjämnhet
Variation mellan parti-till-storlek- om boll 5 000 matchar boll 50
Ett för-förproduktionsprov godkänns före massproduktion och slutinspektionen slutförs före leverans.

PA6 eller PA66: betygsbeslutet
Båda är polyamider. De är inte utbytbara och valet påverkar temperaturklassificering, styvhet och seghet.
| Smältpunkt | ~220 grader | ~255 grader |
| Styvhet och krypmotstånd | Lägre | Högre |
| Seghet och slagtålighet | Högre | Bra |
| Ytfinish och bearbetningsfönster | Lättare att få en ren yta | Smalare fönster |
| Fuktbeteende | Mycket hygroskopisk | Mycket hygroskopisk - absorberar mer vid mättnad än gjuten PA6 |
| Typisk passform | Tuffhet-kritisk, påverkan-belastade positioner, allmänt lager- och rulldrift |
Högre styvhet och temperatur, precisionskulor för allmänna ändamål |
Där en del behöver mer styvhet än vad båda kan ge, finns glas-förstärkta kvaliteter - men glasfibrer är nötande på matchande ytor, så förstärkt nylon är i allmänhet fel val för en glidande eller rullande kulposition. Om en nylonboll bär sitt säte är svaret vanligtvis ett annat material snarare än en hårdare nylon.
Vad nylon verkligen är bättre på
Nylonbollar tjänar sin plats i tre situationer, och det är värt att vara exakt om dem:
Osmord lager och rulldrift.En dynamisk friktionskoefficient på 0,26 (ASTM D3702, 40 psi vid 50 fpm) på ett material som är segt snarare än sprött gör nylonkulor väl lämpade för osmorda rullningspositioner med låg-hastighet där en spröd polymer skulle flisa.
Stöt- och stötbelastning.Där en boll måste överleva att tappas, vibreras eller slås i ett säte, är segheten viktigare än styvheten.
Kontakt med oljor, fetter och bränslen.Nylon tolererar kolväten bra, vilket är anledningen till att polyamidkomponenter förekommer i stor utsträckning i fordons-, jordbruks- och transportutrustning.
Lägg till låg densitet på cirka 1,14 g/cm³ och nylon blir det rätta svaret där bollen måste vara lätt och seg samtidigt.
Där nylon är fel svar
Fyra checkar avgör det, och vi höjer dem innan vi citerar:
Starka syror, fenoler eller myrsyra- polyamid bryts ned. Ange PTFE eller PP.
Kontinuerlig service över 85 grader- PA66 är klassad till 85 grader lång sikt och 149 grader intermittent. En köpare som ser 255 grader på databladet och antar en 255 graders serviceförmåga har feltolkat siffran som styr designen. Över 85 grader kontinuerligt, ange PEEK.
Dimensionen måste vara stabil genom fuktsvängningar- detta är nylons avgörande svaghet. Om passformen inte kan absorbera en procent av dimensionell rörelse, specificera POM, PTFE eller PEEK och acceptera bytet.
Applikationen kräver tätt utrymme och lång förvaring innan användning- konditionerar antingen kulorna och specificerar konditioneringen, eller välj ett icke-hygroskopiskt material.
I vart och ett av dessa fall säger vi det istället för att sälja ordern.
Nylon med stor-diameter är en separat funktion
Små nylonbollar är allmänt tillgängliga. Stora är det inte, eftersom svullnad, krypning och inre spänningar all skala med snitttjocklek.
Vi tillverkar PA66-kulor i diametrar upp till 50 mm - en kapacitet som fabriken rapporterade offentligt i juli 2026 - och citerar nylon över 2 mm till 100 mm i graderna G0–G3. Köpare som behöver en polyamidkula med stor-diameter bör be om rundhetsrapporten samt diametern, eftersom de två siffrorna på en stor nylonsfär kan skilja sig mer åt än på något annat material i sortimentet.
Påståendet är vi beredda att dömas på
Vi kommer inte att berätta för dig att vi gör världens bästa nylonplastkulor. Nylon är det enda materialet i vårt sortiment där bollen kan vara korrekt när den lämnar oss och fel när den kommer, och alla leverantörer som inte tänkt på det mäter inte rätt.
Vad vi kommer att göra är att berätta fukttillståndet bakom siffrorna på rapporten, tala om för dig var nylon är fel material och skicka ett prov som du kan testa i ditt eget säte eller rullaggregat innan du förbinder dig till en volymbeställning.
Gratis prover, 2–3 dagars ledtid, fraktupphämtning. Storlekar från 2 mm till 100 mm, kvaliteter G0–G3.
Om en konkurrerande boll passar bättre i din hårdvara har du bara förlorat frakten.
Kapacitet och dokumentation
Produktionen sker från två anläggningar - Henan-provinsen, som täcker 10 000 m² med mer än 200 maskiner, och Shandong-provinsen, som täcker 5 000 m² med mer än 50 maskiner, ungefär 15 000 m² kombinerat tillverkningsutrymme. De två platserna kan ta arbete från varandra, så en laddad rad flyttar inte ett leveransdatum.
Tillverkningsbasen dateras till 2004 i Ningyang, Shandong. Tre enheter verkar tillsammans: Ningyang Xinxin Stainless Steel Ball Manufacture Co., Ltd (produktion, 2004), Taian Xinxin Import & Export Co., Ltd (export, 2012) och Henan Scole Industry And Trade Co., Ltd (tillverkning och handel, 2016).
Fabriken har ISO-certifiering och dess plastkulor har dessutom ett FDA-certifikat. PTFE solida plastkulor har rapporterats klara EU REACH-testning.
Nylonkulor tillverkas tillsammans med hela plastsortimentet - POM (acetal, Delrin), PP, PA6, PA66, PTFE, PEEK, PS, HDPE, ABS och akryl - och tillsammans med rostfritt stål, glas, keramik, volframkarbid, aluminium, mässing och kopparkulor från samma fabriker som kan blandas på en enda beställningsanläggning.
Vanliga storlekar hålls i fabrikslager och skickas inom cirka fyra dagar efter betalning. Anpassade storlekar och material löper 15–30 dagar. Minsta orderkvantitet börjar på 100 st för vanliga storlekar. Betalningsvillkor inkluderar T/T, L/C, Trade Assurance, PayPal och Western Union, med lastning i Qingdao, Shanghai eller Ningbo.
FAQ
Är du en nylonplastkulfabrik eller ett handelsföretag?
En tillverkare. Tillverkningen sker från två anläggningar: Henan-provinsen (10 000 m², 200+ maskiner) och Shandong-provinsen (5 000 m², 50+ maskiner).
Varför ändrar nylonkulor storlek efter tillverkning?
Polyamid är hygroskopisk. PA66 absorberar cirka 2,5 % av sin vikt i vatten vid 23 grader och 50 % relativ luftfuktighet och 8,5 % vid mättnad (ASTM D570). Absorberat vatten sväller delen, så dimensionen ändras med fukthalten snarare än att förbli fixerad som den gör på POM eller PTFE.
Hur håller man G0–G3-toleransen på ett material som absorberar vatten?
Genom att definiera fukttillståndet först och dimensionera därefter. Kulor bringas till kontrollerat fukttillstånd före slutlig dimensionering och mätning, och fukttillståndet vid mätning anges i batchrapporten.
Ska vi specificera PA6 eller PA66?
PA66 har en högre smältpunkt (~255 grader vs ~220 grader), högre styvhet och bättre krypmotstånd. PA6 är tuffare och lättare att avsluta rent. Där bollen får genomslag är PA6 ofta det bättre valet; där den behöver styvhet och temperaturbeständighet, PA66.
Vad är den maximala servicetemperaturen för en nylonkula?
85 grader kontinuerlig, 149 grader intermittent för PA66. Trots en smältpunkt på 255 grader är den långa-servicetemperaturen siffran som styr designen.
Vilka storlekar tillverkar du i nylon?
2 mm till 100 mm i PA6 och PA66, vid graderna G0–G3 motsvarande ±0,01 mm till ±0,05 mm diametertolerans. PA66-kulor med stor-diameter upp till 50 mm är en etablerad förmåga.
Vilka är de huvudsakliga begränsningarna för en nylonboll?
Fuktdriven-dimensionell förändring, ett kontinuerligt servicetak på 85 grader och nedbrytning i starka syror, fenoler och myrsyra. Nylon är också mjukare än POM, så slipning förkortar livslängden.
Levererar du prover innan en beställning?
Ja. Prover är gratis med frakt på köparens bekostnad, på 2–3 dagars ledtid. Anpassade storlekar provtas och godkänns innan massproduktion.
Vad är den minsta orderkvantiteten och ledtiden?
MOQ från 100 st för vanliga storlekar. Lagerstorlekar skickas inom cirka fyra dagar; specialtillverkning pågår 15–30 dagar.
Vilka marknader exporterar du till?
USA, Tyskland, Frankrike, Storbritannien, Italien, Belgien, Spanien, Brasilien, Thailand, Vietnam, Saudiarabien och Polen med flera.
Om oss
Ningyang Xinxin Stainless Steel Ball Manufacture Co., Ltd började kultillverkning i Ningyang, Shandong 2004. Koncernen tillverkar idag solida plastkulor (POM, PP, PA6, PA66, PTFE, PEEK, PS, HDPE, ABS, akryl), plastbelagda stålkulor, kulor av rostfritt stål, kulor av rostfritt stål, kulor av rostfritt stål, kulor av rostfritt stål. aluminiumkulor, mässings- och kopparkulor, ihåliga plastkulor och trumlingsmedia i rostfritt stål från två fabriker i Henan- och Shandong-provinserna, Kina.
Fabriksadress: Xiangfu-distriktet, Kaifeng stad, Henan-provinsen, Kina.
E-post:info@xxballs.com
WhatsApp/telefon:+86 186 0548 6984 (Kerry)
Webbplats:https://www.pomplasticball.com/solid-plast-kula/nylon-plast-kula/

